Transmisyon Mili Yuvarlak Demir

Transmisyon çeliği, demir çelik sektörü içerisinde yer alan özel nitelikli bir üründür. Genel bir çerçevede transmisyon çeliği nedir sorusunun cevabına bakacak olursak, soğuk çekilmiş, yuvarlak kesitli ve 1008 SAE ya da EN S235Jr kalite çelikler olduğunu söyleyebiliriz. Özelliklerine baktığımızda ise çeşitli işlemler için ne kadar uygun olduklarını görüyoruz.

Örneğin, önemli bir özellik olarak karşımıza çıkan kaynak işlemine uygunluğundan söz edelim. Düşük karbon değerine sahip olan , bu özellikleri sayesinde kaynak uygulamasına son derece elverişli hale gelir. Diğer taraftan talaşlı imalata da uygun birer malzeme olmaktadırlar. Hem CNC hem de Torna tezgâhlarında kolayca işlenebilir, hem kullanışlılık hem de verimlilik sağlarlar.

Transmisyon Çeliği Kullanım Alanları

Transmisyon çeliği, geniş bir kullanım alanına sahiptir. Yukarıda bahsettiğimiz tüm özellikleri ile çeşitli sektörlerde çokça tercih edilirler. Kısaca kullanım alanlarından bahsedecek olursak şöyle sıralayabiliriz; inşaat, otomotiv, makine üretimi, beyaz eşya sektörü ve benzeri pek çok alanın yanı sıra savunma sanayisi gibi özel alanlarda da kullanılmaktadır. Transmisyon çeliklerinin kullanım alanları bu şekilde sıralanabilirken, kullanıldıkları ürünleri sıralamak ise mümkün değil. Sayısız ürün, transmisyon çeliği içermektedir. Diğer taraftan bir de üretim süreci oldukça önemlidir. Eğer transmisyon çeliğine ihtiyacınız varsa, üretim süreci hakkında da mutlaka bilgi almalısınız.

Soğuk çekme yöntemi ile üretilen , yuvarlak, kare ya da altı köşe gibi farklı şekillere getirilmek üzere ikinci bir işleme tabi tutulur. Bu prosese basit bir tabirle “sıkılaştırma” diyebiliriz. Eğer müşterinin hassas tolerans ve yüksek yüzey kalitesi gibi beklentileri varsa, bahsettiğimiz bu soğuk çekme yöntemi en iyi sonucu verecektir. Kısacası, soğuk çekme yöntemi ile elde edilen ürün hassas ölçü toleransına sahip hale getirilir, üstün yüzey kalitesine sahip olur, ürünün hem akma hem de çekme geriliminde artış ortaya çıkar ve sertliğinde artış gözlenirken sünekliği azalır. Nihayetinde üstün özelliklere sahip bir ürün olarak transmisyon çeliği ile karşılaşılır.

Transmisyon Çeliği Fiyat Bilgisi

Transmisyon çeliği fiyatlarından söz etmeden önce, hammadde ile ilgili de kısa bir bilgi vermekte fayda var. Transmisyon çeliklerinde, Avrupa kaynaklı ya da yerli olmak üzere ayrışan, ultrason kontrollü ya da tamamlamasız olarak farklılaşan ve kangal ya da çubuk şeklinde olan hammaddeler kullanılmaktadır. Bu tür teknik detaylar ile ilgili en net bilgiyi, Kad Metal bünyesinde hizmet veren profesyonel danışmanlardan alabilirsiniz. Gelelim en çok merak edilen konuya… Yani transmisyon çeliği fiyatlarına… Bu tür özel ürünlerde net bir fiyattan söz etmek ne yazık ki mümkün değil. Ürünün özelliklerine ve miktarına göre farklılaşan fiyatlar söz konusu olacaktır. Kısacası transmisyon çelikleri fiyatı, net olarak ifade edilebilecek bir konu değil. Eğer bu tür bir malzemeye ihtiyaç duyuyorsanız ve transmisyon çeliği fiyatını öğrenmek istiyorsanız, alanında uzman bir yetkili ile görüşerek ihtiyaçlarınıza cevap verecek ürünü öğrenebilir ve net bir fiyat bilgisi alabilirsiniz.

Transmisyon Çeliği Özellikleri

Transmisyon çelikleri belirtildiği üzere karbon değeri son derece düşük olan çelik türlerindendir. Bu nedenle mukavemet artırımı için Mangan değerinin yüksek olduğu bilinir. Ayrıca düşük karbon değeri nedeniyle kaynak işlemine de uygun olduğu unutulmamalıdır. Son olarak talaşlı imalata elverişli olan bu çelik, torna ve CNC tezgahlarında pratik bir şekilde işlenebilme özelliğine sahiptir. Bu çelik grubu ürünlerin tamamı kaliteli hammaddelerden üretilmektedir.

Transmisyon Çeliği Mekanik Özellikleri

Bir çelikteki en önemli unsur şüphesiz mekanik özellikleridir. Öncelikle Kad Metal olarak bu konuda kapsamlı bir şekilde hizmet vermeyi sürdürüyoruz. Şimdi sizlere alt başlıklar halinde transmisyon çelikleri ve mekanik özelliklerini paylaşıyor olacağız.

Büzülme Özelliği: Bu çelikler rahatlıkla büzülebilme özelliğine sahiptir.

Akma Sınırı: Çeliklerin çekme sırasında esnekliğinin kalmadığı yerde uygulanan kuvvetin, çekme çubuğunun başlangıç kısmına bölünmesinden sonra elde edilen değerdir. Akma noktası aslında çeliklerde belirgin bir özellik olarak kendini göstermez. Fakat elastikiyet sınırını aşan devamlı uzamalarda bu özellik devreye girer.

Çekme Dayanımı: Çelikler çekerek koparılmaya karşı aşırı dirençlidir.

Uzama: Çekme çubuğunun koptuğu sırada ölçülen uzunlukla, başlangıç uzunluğu arasındaki farkın yine başlangıç uzunluğuna oranına uzama adı verilir. Çeliklerde bu uygulama profesyonel makineler tarafından gerçekleştirilir.

Darbe Dayanımı: Transmisyon çelikleri ciddi bir dayanma gücüne sahiptir. Bu nedenle firmamızca üretilen transmisyon çeliğiyle ilgili tüm dayanıklık testleri gerçekleştirilmektedir.

Sertlik: Yine çeliklerin mekanik özelliklerinden biri olan sertlik de transmisyon çelikleri için geçerlidir.

Transmisyon Çeliği Sertlik

Malzeme seçiminde mutlaka çeliklerin sertlik durumu kontrol edilmelidir. Sertlik ayrıca bu çeliklerin mekanik özelliklerinden biridir. Kad Metal olarak en iyi sertlik özelliklerine göre imal ettiğimiz bu çelikler hakkında ayrıntılı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Transmisyon Çeliği Kimyasal Özellikleri

Transmisyon çelikleri sadece mekanik ve genel özelliklerine göre değil, kimyasal özelliklerine göre tercih edilmelidir. Örneğin mekanik özelliklerde tokluk, sertlik ve çekme mukavemeti varken kimyasal özelliklerde korozyon dayanımı, çözülebilirlik ve içerdiği kimyasal bileşenler ön planda olacaktır. Ayrıca termal özellikler bakımından ısı tutma kapasitesi ve genleşme kat sayısı da bu çelikler için son derece önemlidir.

Transmisyon Mili ve Çelikleri Genel Özellikleri

Kad Metal olarak transmisyon çelikleri konusunda arayış içinde olan ya da ürünün genel özelliklerini merak edenler mutlaka firmamıza ulaşmalıdır. Demir çelik sanayisine özel imalatlar gerçekleştiren firmamız transmisyon çelikleri için SAE 1008 – 1010 – 1012 – 1013 ve ST – 37 ifadelerinin kullanıldığını da hatırlatmaktadır. Bu ürünler ticari piyasada bu şekilde adlandırılırken düşük karbon değerine sahiptir. Haliyle yüksek kaynak kabiliyeti sağladığı bilinir. Öte yandan işlem sonrası ve montajlama sırasında pek çok alanda kolay bir kullanıma sahip olduğu için tercih edilen transmisyon çeliği otomotiv ekipmanlarında ve kaynak yapılması gereken makine parçalarında aslında ilk tercih sebebidir. Zaten ekonomik olmasından dolayı da son zamanlarda dikkat çektiği bilinir.

Transmisyon mili savunma ve otomotiv sanayinde sıkça kullanıldığı için fiyatları da merak ediliyor. Yazımızın sonunda bu ürünlerle ilgili fiyat tablosunu kontrol edebilirsiniz. Ancak transmisyon mili hakkındaki en net ve güncel bilgileri almak için bizi aramanız gerektiğini unutmayın.

Kad Metal olarak bu konudaki tüm imalatlarımızda firma garantisi sunmaya devam ediyoruz. Detaylı bilgiler için müşterilerimizin bizi araması yeterlidir.

Islah ve imalat çelikleri normal şartlarda birkaç kalıptan geçirilir. Kalıplardan geçirilerek soğuk çekme çelik haline getirilen bu ürünlerde amaç ısıl işleme gerek kalmadan su ve akma mukavemetini artırmaktır. Saclar sıcak haddelendikten sonra inceltilerek mekanik anlamda geliştirilmesi sağlanacaksa, oda sıcaklığında haddeleme yapılabilir. Sonuç olarak haddelenmiş bir malzeme ya da soğuk çekilmiş bir haddeden yaklaşık olarak h11 toleransına sahip olur.

Transmisyon çelikleri aslında pek çok sektörde kullanım alanlarını genişletmiştir. İnşaat sektörünü göz bebeği olarak bilinen bu çelikler savunma sanayinde de ön plandadır. Son olarak yedek parça üretimi yapan otomotiv şirketleri de bu çeliklerden yararlanmaktadır. Yuvarlak kesitlerde 5 mm ile 90 mm arasında bir ağırlığa sahip olan transmisyon çelikleri ek olarak yüzey sertleştirme işlemine de uygundur.

Günümüzdeki ST52 – ST44 malzemeleri mukavim yapı içerdiği için mangan ve karbon miktarı artırılarak neticesi oluşturulabilir. Bu konuda bir örnek verecek olursak SAE 1050 malzemenin ısıl işlemsiz olarak mukavemet değeri ile ST52 malzemeyle aynıdır. Ayrıca transmisyon üretimi yapıldığında ürünün yüzey kalitesi de ciddi anlamda yüksek olacaktır. Toleransı ise H8, H9 ve H11 olmakla beraber ovalitesiz, parlak ve düzgün yapıdadır.

Transmisyon Mili ve Çelikleri Hakkında Merak Edilen Sorular

Bu çelik türleriyle ilgili günümüzde çok sayıda araştırma yapılmaktadır. Transmisyon çeliği nedir, standartları nelerdir, kimyasal özellikleri ya da mekanik özellikleri konusunda araştırma yapanlar öncelikle Kad Metal ile anında iletişime geçebilir. Ayrıca hemen aşağıda transmisyon çelikleri hakkında merak edilen soruları ve yanıtları bulabilirsiniz.

Soru: Transmisyon çeliği kaynak yapılabilir mi?

Cevap: Karbon değeri düşük olduğu için kaynak kabiliyeti yüksektir. Yani yapılabilir.

Soru: Transmisyon çeliğinin farklı isimleri var mı?

Cevap: Evet, var. Bunlar ST-37 SAE – 1013, 1012, 1010, 1008 kalite çelikler olarak bilinir.

Soru: Bu çeliklerin rahat işlenmesinin nedeni nedir?

Cevap: Transmisyon çeliğinin rahat işlenmesinin nedeni, talaş kaldırılmasında sert olmamasından kaynaklanır.

Soru: Transmisyon çeliği fiyatları ne kadar?

Cevap: Bu konuda net bir bilgi paylaşımı doğru değildir. Çünkü ürünün miktarına ve özelliklerine göre fiyatlar farklı olacaktır. En güncel bilgiyi almak için bizi aramanız yeterlidir.

Soru: Transmisyon mili ne işe yarar?

Cevap: Öncelikle transmisyon mili, farklı çaplarda ve yuvarlak kesitli, paslanma çelikten üretilen bir karbon çeliğidir. Malzemelerin çekme ve akma dayanımının artırılması için kullanılır. Diğer adı soğuk çekme çeliğidir.

Soru: Transmisyon çeliğinde soğuk haddeleme ne demek?

Cevap: Soğuk haddelemeden faydalanılarak imal edilecek olan çubuklar ilk olarak sıcak haddeleme işleminden geçirilir. Daha sonra bu çubuklardan kabuk soyma yöntemiyle beraber soğuk haddelenmiş çubuklar oluşturulur. Asitte temizleme yapıldıktan ve yüzey temizlendikten sonra da işlem tamamlanmış olur.

Transmisyon Mili – Yuvarlak Demir Ölçü ve Ağırlık Tablosu

Çap (mm) 1 Metre Ağırlık (Kg / Mt) Kalite
Ø5 MM 0,115 KG ST37
Ø6 MM 0,222 KG ST37
Ø8 MM 0,395 KG ST37
Ø10 MM 0,617 KG ST37
Ø12 MM 0,888 KG ST37
Ø14 MM 1,208 KG ST37
Ø15 MM 1,387 KG ST37
Ø16 MM 1,587 KG ST37
Ø18 MM 1,998 KG ST37
Ø20 MM 2,446 KG ST37
Ø22 MM 2,984 KG ST37
Ø24 MM 3,551 KG ST37
Ø25 MM 3,853 KG ST37
Ø26 MM 4,168 KG ST37
Ø28 MM 4,834 KG ST37
Ø30 MM 5,325 KG ST37
Ø45 MM 12,480 KG ST37
Ø50 MM 15,410 KG ST37
Ø70 MM 30,210 KG ST37
Ø140 MM 120,80 KG ST37